وجه تسمیه پنجره یو پی وی سی ( پنجره UPVC ) به دلیل این واقعیت است که قاب مورد استفاده در این پنجره ها  از مقاطع یو پی وی سی (UPVC) است که برای شکل گیری پنجره یو پی وی سی ( پنجره UPVC ) در قطعات و اندازه های مناسب برش داده و سپس بهم وصل شده اند. مقاطع فولاد یا آلومینیوم تقویتی نیز در بخش های داخلی قاب قرار گرفته که موجب افزایش سختی آن می شود.

درب و پنجره های دوجداره UPVC محصولی هست که در صنعت ساختمان از نظر قیمت و عایق مناسب حرارتی مورد توجه سازندگان و کارفرمایان در زمینه پنجره های ساختمانی قرار گرفته است . از این رو بازار کشور شاهد رقابت های زیادی از برندهای مختلف در بخش پنجره های دوجداره UPVC از قبیل پنجره دوجداره ویستا بست ، وین تک ، همارشتن ، دکتروین ، آک پروفیل ، ایدآل و…. می باشد .
یو پی وی سی مخفف آن کلرید پلی وینیل است که به آن حلال اضافه نشده و در ابتدا این ماده به منظور جایگزینی چوب تولید شده است. فقط ازupvc در تولید در و پنجره استفاده میشود که در شرایط آب و هوایی معمولی شکل آن تغییر نخواهد کرد اما فرم‌های گوناگون را میتوان در دمای بالا و یا با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته شرکت آلتوس اجرا کرد.
پنجره های دوجداره UPVC از نظر ساختاری دارای تنوع های مختلف می باشد . و دست مهندسان ساختمان و معماران را از نظر رنگ بندی و قیمت ، استقامت محصول باز گذاشته است